خدمات ما

خدمات ارائه شده توسط خیریه موسی بن جعفر علیه السلام

 آموزش و توان افزایی

ارائه خدمات آموزشی و توان افزایی

فعالیت های نیکوکارانه

ارائه خدمات نیکوکاری و معیشت

خانه سلامت فهرج

ارایه خدمات سلامت و بهداشتی

مشاورین اجتماعی

خدمات مشاوره اجتماعی

هم افزایی خیریه ها

ستاد هم افزایی خیریه ها

چگونه می توانم کمک کنم

ارائه کمک های مالی

میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی

02 خرداد 1397

بخش میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی

میراث فرهنگی و گردشگری و کلیه مباحث مربوط به گذشتگان ، چه به صورت سازه های دست بشر که به عنوان میراث برای ما باقی مانده است . شامل بناها ، ابزار و وسایل زندگی که پیشینیان از آن ها استفاده می کرده اند . که بنا به قدمت آن ها از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار می باشد ، همچنین فرهنگ گذشتگان، در قالب موسیقی های محلی ، بازی های محلی رایج ، آداب و رسوم مربوط به جشن ها و مراسمات سوگواری و ... . بحث زنده نگه داشتن این سرمایه بسیار قابل اهمیت می باشد حفظ و حراثت از این آثار و ابنیه علاوه بر این که باعث پاسداری از قدمت و دیرینگی تاریخی سرزمینمان را سبب می شود می تواند زمینه ساز رشد و توسعه صنعت گردشگری نیز شود و مشتاقان و علاقمندان به دیدار از این قبیل آثار و ابنیه را از داخل یا خارج به دیدار مواریث فرهنگی گرانسنگ این دیار ، روانه نماید . میراث فرهنگی هر کشور ، در واقع آیینه جان ، اندیشه و معنویت آن منطقه است که گاهی در معرض بی توجهی و نابودی قرار می گیرند آن چه در این میان اهمیت دارد ، آگاه سازی مردمان به این میراث های ارزشمند و برنامه ریزی های دقیق و فرهنگی ، عمرانی در جهت نگهداری از آن هاست . گرچه پاسداری از میراث فرهنگی وجهه ای جهانی یافته است و نهاده های وابسته با تشکیل ستادهایی برای بازیابی و نگهداری از آن ها می کوشند ولی شکی نیست که امروزه ملت ها و اقوام برای گفتگو و هم اندیشی بیشتر نیازمند شناخت یکدیگر و از این رو میراث فرهنگی و یادمان های تاریخی از مهم ترین ابزارهای این گفتگو است . میراث تمدن هر دیار در حکم دریچه هایی است که به سوی روحیات و خلق خوی و آداب و رسوم ساکنین آن دیار باز می شود . شناختن و شناساندن آثار تمدن چهره های تابناک هر نقطه به حکم وظیفه بر همگان واجب است .

صنایع دستی

صنایع دستی این میراث ماندگار و هویت بخش مظاهر و جلوه های متنوع و متعددی دارد که هر یک از آن ها به نحوی گذشته درخشان و تمدن باستانی این مرز و بوم را بازگو می کند . جشن ها و آیین ها ، باورها ، نوع پوشش ، زبان ها و گویشش ها ، لهجه ها و همین طور صنایع دستی یک ریشه در تمدن باستانی ما دارد که در طول تاریخ ساخته شده ، پرورش یافته ، صیقل خورده و به کمال و تعالی رسیده و در نهایت همه تجربیات تاریخی پدران ما را با خویش به روزگار ما آورده است . صنایع دستی به عنوان بخشی از این میراث باید برای ما همان قدر اهمیت داشته باشد که آثار باستانی دارد باید گلیم بافی ، حصیر بافی و ... . را نیز ارج نهاد و نگذاشت که در سایه غفلت فراموش شوند چرا که اگر آثار باستانی ما در خود هزاران نشانه و گفته و ناگفته از روزگاران دور و فرهنگ و هنر کهن ایران زمین دارند که امروزه از آن ها فاصله کم یا زیاد گرفته ایم ، در عوض صنایع دستی سنتی میراثی است که فاصله دیروز و امروز تمدن ، فرهنگ و هنر ایران را از میان دبر می دارد ، گویی تمدن کهن به صورت ممتد و لاینقطع همراه با این صنایع از روزها و سال ها و قرن ها گذر کرده و به روزگار ما رسیده است . این چنین است که باید هر کس فراخور توانایی خویش به پاسبانی و پاسداری از این بخش از میراث ماندگار ایران زمین همت گمارد .

شهرستان فهرج با قدمتی بسیار زیاد از دیرباز در تولید صنایع دستی فعال بوده و صنایعی چون گلیم شیریکی پیچ ، حصیربافی ، سوزن دوزی بلوچی و ... . رواج دارد و با توجه به این که یک سال و اندی از ایجاد نمایندگی میراث فرهنگی در این شهرستان نمی گذرد در سه رشته گلیم بافی ، حصیر بافی ، سوزن دوزی بلوچی آموزش 140 نفر از متقاضیان گامی هر چند ناچیز در این جهت می باشد (لازم به ذکر است تا قبل از شهرستان شدن هیچ گونه فعالیتی در امر آموزش صنایع دستی صورت نگرفته است) و نیاز توجه مسؤلین امر به حمایت و توجه بیشتر به این مناطق می باشد تا انشاء الله در آینده با ایجاد کارگاه های آموزشی در سطح شهرستان جمعیت بیشتری از علاقمندان صنایع دستی را تحت پوشش قرار دهد .

تصویر حصیر بافی

227

گردشگری

مسافرت و صنعت گردشگری به عنوان یکی از بزرگترین و متنوع ترین صنایع در دنیا محسوب می شود . بسیاری از کشورها این صنعت پویا را به عنوان منبع اصلی درآمد ، اشتغال ، رشد بخش خصوصی و توسعه ساختارهای زیربنایی می دانند و به توسعه صنعت گردشگری توجه زیادی می شود . صنعت گردشگری یکی از پر رشدترین سیستم های اقتصادی جهان است . گرچه در برخی از دوره ها به دلایلی دچار رکود می شود ولی همواره عاملی برای بهبود دفع اقتصادی و فرهنگی بوده است . گردشگری فرصتی بزرگ برای بسیاری از کشورای درحال توسعه است که دارای چشم اندازهای طبیعی و میراث فرهنگی غنی هستند زیرا با تکیه بحران منابع می توانند مبنایی برای ارتقای توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را فراهم آورند . شهرستان فهرج به سبب قابلیت ها و ظرفیت هایی که دارد که یک به لحاظ مسائل تاریخی و طبیعی می تواند گردشگری بسیاری را با سلیقه های متفاوت به وجود جلب کرده و اوقات فراغت مفرح و مفیدی پیش روی آنان قرار دهد . محیط های متنوع طبیعی موجود در شهرستان در صورت سرمایه گذاری برای جذب گردشگران زیست محیطی می تواند درآمدزا برای شهرستان باشد .

مهم ترین مناطق طبیعی شهرستان برای گردشگران علاقمندان به طبیعت عبارت اند از :

لوت زنگی احمد (شاهرخ آباد) : که در شمال شرق شهرستان فهرج قرار دارد تنها زیستگاه نوعی آهو است به نام چینکارا برای گردشگران خارجی به خصوص زیست شناسان بسیار جالب توجه می باشد .  

تصویر فضای طبیعی رودخانه فهرج

228

تل عدس : اين اثر در ضلع جنوبی گذرگاه حضرت ابوالفضل العباس(ع) روی تپه ای نسبتاً بلند و مشرف به رودخانه نساء (فهرج) قرار گرفته است و به احتمال زیاد آتشکده زرتشتیان بوده است .

تصویر تل عدس

229

کلوت ها : یکی از پدیده های خاص کویر کلوت ها هستند که در دنیا نظیری برای آن ها نمی توان یافت . کلوت ها یکی از عوارض طبیعی می باشند که در اثر فرسایش های آبی و بادی شدید به وجود آمده اند . شمال غربی فهرج یکی از اماکن منحصر بفردی است که زیبایی طبیعی این کلوت ها را در منطقه وسیعی در خود جای داده است.

تصویر کلوت ها

قلعه ي خاکی فهرج : اين قلعه از بناهاي دوره ساساني است كه بر پشته ای قطور گلي ساخته شده و در آن استحكامات نظامي زيادي رعايت شده است ، چهار برج در اطراف آن داشته كه براي حفاظت قلعه از آن استفاده مي شده است و چهار يا پنج حلقه چاه آب براي تأمين آب مورد نياز ساكنين وجود داشته كه اوج آباداني آن در دوره صفوي بوده است .

تصویر قلعه ی خاکی فهرج

قلعه ي سنگ : اين قلعه كه به برج ديده باني معروف است ، در 3 كيلو متري شرق فهرج در كنار جاده فهرج زاهدان بر روي تپّه اي به ارتفاع 70 متر قرار گرفته است و قدمت آن به حدود دو هزار سال مي باشد . این قلعه به واسطه ی این که در مسیر مسافران و رهگذران کویر قرار گرفته است به عنوان پست و راهنمایی راه ها و برای پیام رسانی کاربرد داشته است .

منطقه شاه مردان : اين مكان در دوران پس از اسلام بنا شده است و در نزديكي آن نيز قبرهايي وجود دارد كه آياتي از قرآن بر روي آن ديده شده است .

تصویر منطقه شاه مردان

232

میل نادری :

ميل قاوردي (ميل نادري) يكي از كمياب ترين برج هاي باقيمانده از دوران سلجوقي است ، يكي از آثار ملي با شماره ثبت 143 كه در كيلومتر 30 جاده فهرج زاهدان قرار گرفته است . اين ميل در زمان ملك القاورد سلجوقي در سال های 1149-1160 ه.ق ساخته شده است از آن جا که فاصله فهرج تا شورگز كويري ، شوره زار وغير قابل عبور و داراي طوفان های شديد به همراه شن كه مسيرفاقد دید و غير قابل تشخيص بوده است ، ملك قاورد در قرن پنجم شروع به ساخت چند ميل يا برج ديده باني بين فهرج و شورگز می نماید كه از بالاي هر كدام ديگري پيدا بوده است ، همین قدر می دانیم که از میل ها در دوران باستان برای پیام رسانی ، پست راهنمایی راه ها استفاده می شده . مناره به معنای «محل نور» اسم دیگری برای میل های راهنما و پیام رسانی است که با روشن کردن آتش بر بالای آن ، مسیر به مسافران نشان داده می شده و همچنین با استفاده از پرتوهای نور ، پیام های رمزی مثل تلگراف به مناطق دورتر فرستاده می شده اين ميل به ارتفاع تقریبی چهل گز از آجر ساخته شده و تزئینات آجرکاری و اشکال هندسی جالب توجهی دارد و داراي 45 پلّه چرخشی است. این میل در دوره سلجوقیان ساخته شده گویا چون در زمان نادرشاه تعمیر و بازسازی شده است ، به میل نادری شهرت یافته است .

تصویر میل نادری

233

جنگل کهور : جنگل کهور به عنوان ذخیره گاه کهور ایرانی به وسعت 107 هکتار در حاشیه روستای کریم آباد قرار دارد .

تصویر جنگل کهور

234

قلعه ي برج معاذ : اين قلعه در فاصله 9 كيلومتري جنوب فهرج قرار دارد كه توسط ابراهيم خان سعدالدوله حكمران بم و بلوچستان با خشت و گل ساخته و قدمت 150 ساله دارد ، در وسط قلعه آب انبار و در اطراف اصطبل ها و محل های مسکونی و در چهار گوشه آن برج هایی برای نگهبانی و حفاظت از قلعه قرار دارد .

تصویر قلعه ی برج معاذ

235

تصویر قلعه ي غلورآباد

236

قابلیت ها، تنگناها، چشم انداز، راهبردها، سیاستها و اولویت ها

در بخش میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فهرج

قابلیت ها در بخش میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فهرج

وجود قابلیت ها و ظرفیت های توسعه فعالیت های گردشگری در زمینه های تاریخی ، فرهنگی و طبیعی .

بهره مندی از قابلیت های صنایع دستی بومی در زمینه گلیم ، حصیربافی ، بادزن بافی ، سوزن دوزی بلوچی و ... .

فراهم بودن ایجاد اشتغال با گردشگری کشاورزی

وجود زنان هنرمند در زمینه صنایع دستی در شهرستان

فراهم بودن زمینه اشتغالزایی از طریق صنعت گردشگری و صنایع دستی

داشتن ظرفیت احداث مرکز صنایع دستی شرق استان به لحاظ فعالان این صنعت

دارا بودن ظرفیت گردشگری روستایی(اکوتوریسم) و اشتغال بخاطر روستای با فرهنگ و آداب متنوع و جذاب

تنگناها و محدودیت های موجود در بخش میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فهرج

ضعف زیرساخت های ارتباطی درون شهرستانی و تأسیسات خدماتی به ویژه گردشگری

عدم سرمایه گذاری مناسب در صنعت توریسم و اکوتوریسم با توجه به پتانسیل ها و قابلیت های موجود .

کمبود زیرساخت های مناسب گردشگری

نامناسب بودن جاده هاي دسترسي به جاذبه گردشگري

كمبود امكانات رفاهي و تفريحي در شهرستان

عدم تمايل بخش خصوصي براي سرمايه گذاري در بخش صنعت توريسم و عدم امنيت سرمايه گذاري

نبود واحد اقامتي در شهرستان براي گردشگري

ناشناخته ماندن جاذبه هاي گردشگري شهرستان

عدم تبيين استراتژي هاي صنعت گردشگري

كمبود نيروي انساني متخصص در زمينه گردشگري

چشم انداز و اهداف بلند مدت در بخش میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فهرج

حفظ و بهره برداری از آثار و اماکن و ابنیه تاریخی و فرهنگی

حفظ اصالت صنایع دستی و توسعه آن در سطح استان و کشور

توسعه صنعت گردشگری و بهره گیری مناسب از میراث فرهنگی و تاریخی

توسعه امکانات و زیرساخت های بخش گردشگری .

ایجاد زیرساخت های مناسب در نواحی گردشگری و بستر سازی مناسب برای مشارکت بخش خصوصی در زمینه صنعت گردشگری .

حفظ و نگهداری و معرفی مراکز تاریخی ، فرهنگی ، طبیعی و جاذبه های گردشگری شهرستان .

ساماندهی بناها و بافت های تاریخی از طریق بهره مندی از فن آوری های نوین و حفاظت و مرمت آثار تاریخی .

ساماندهی خدمات بین راهی و حمایت از توسعه مجتمع های خدمات رفاهی _ عبادی بین راهی با مشارکت بخش خصوصی .

ایجاد کمپ های گردشگری در مکان های جاذب تاریخی .

شرکت در نمایشگاه های داخلی تخصصی گردشگری و میراث فرهنگی برای معرفی قابلیت های شهرستان

راهبردهای توسعه در بخش میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فهرج

توسعه و تقویت برنامه های تبلیغاتی جهت معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان

اصلاح جاده ها و راه های مواصلاتی شهرستان برای گردشگری

حمایت ازبخش خصوصی جهت ایجاد بستر لازم گردشگری ، مراکزاقامتی ، رفاهی در سطح شهرستان .

اختصاص اعتبار لازم جهت بررسی ، مطالعه و ثبت آثار تاریخی شهرستان در فهرست آثار ملّی . = برنامه ریزی در جهت احیاء ، مرمت و استحکام بخشی آثار تاریخی موجود در شهرستان .

احداث مرکز صنایع دستی شرق استان در شهرستان به لحاظ استعداد های بالقوه منطقه

برگزاری همایش ها و جشنواره ها با موضوع میراث و گردشگری در روستاها

اطلاع رسانی در زمینه معرفی جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی شهرستان

تهیه مستندی در خصوص آثار تاریخی و مکان های گردشی شهرستان از طریق صدا و سیما

سیاست های کلی شهرستان در بخش میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فهرج

بالا بردن توان جذب گردشگران داخلی و خارجی از آثار تاریخی و میراث فرهنگی شهرستان

بهره مندی از جاذبه های گوناگون طبیعی ، تنوع زیستی ، فرهنگی و تاریخی در زمینه جذب توریسم داخلی و جارجی

ایجاد زمینه لازم برای رونق اقتصادی شهرستان از طریق صنعت گردشگری و صنایع دستی

ارتقاء نمایندگی شهرستان به اداره میراث فرهنگی و گردشگری

معرفی مراکز تاریخی فرهنگی طبیعی و جاذبه های گردشگری

 اقدامات اولویت دار در بخش میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فهرج

تأمین اعتبار لازم برای اجرای حصار و محوطه سازی میل نادر

تهیه و انتشار کتابچه ای از مشخصات آثار تاریخی شهرستان

تأمین خودرو برای یگان حفاظت شهرستان

تأمین ساختمان برای نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان

تأمین نیروی انسانی مورد نیاز

خانه های بوم گردی شهرستان فهرج

آمار خانه های بوم گردی شهرستان فهرج

ردیف

نام واحد بوم گردی

مسئول واحد بوم گردی

آدرس واحد بوم گردی

بخش

1

واحد بوم گردی مشهد

جناب آقای محمد شهمرادی

فهرج

فهرج

2

 

جناب آقای امان الله شهمرادی

روستای شورآباد

بخش مرکزی

3

حاج قنبر درویش

جناب آقای قنبر درویش

روستای شهید رجایی

بخش مرکزی

4

دگال

سرکار خانم اقلیما کرمپور

فهرج

فهرج

5

شهنواز

جناب آقای ارسطو شهنوازی

سکهور

بخش نگین کویر

6

کرکس

جناب آقای محمدی

حسین آباد خدابنده

بخش نگین کویر

7

مهر سلطان

سرکار خانم رزخاتون سلطانی

ده سلطان

بخش مرکزی

8

غزاله

سرکار خانم دکتر معصومه گیتی

فهرج

فهرج

9

پلان

جناب آقای سید محمد علی فهرجی

فهرج

فهرج

10

سلیمان

سرکار خانم قربانپور

رحمت آباد - عباسیه

بخش مرکزی

11

گل نرگس

جناب آقای رضا بدر آبادی

رحمت آباد - عباسیه

بخش مرکزی

12

بهزادخان

جناب آقای بهزاد بهزادپور

دهنو شیخعلی خان

بخش مرکزی

13

کلوت

سرکار خانم سبزواری

دهنو شیخعلی خان

بخش مرکزی

14

شکرو

جناب آقای میرحسینی

شاهرخ آباد

بخش مرکزی

15

پنکا

جناب آقای موسی زاده

کریم آباد انصاری

بخش مرکزی

16

سکهور

سرکار خانم شهین دخت کامیابی مقدم

دهنو سجادی

بخش مرکزی

googlemap

 

 

ایمیل: fahrajkhairieh@gmail.com

کلیه حقوق متعلق به مؤسسه خیریه موسی بن جعفر(ع) فهرج کرمان می باشد.